Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας ένας επισκέπτης και κανένα μέλος

Το σχολικό έτος 2016-2017 λειτούργησε στο σχολείο μας η θεατρική ομάδα «ΜΙΚΡΟΙ ΗΘΟΠΟΙΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΣΤΟ 17». Στόχος του προγράμματος να κάνουμε ένα μαγικό ταξίδι με όχημα την τέχνη, ένα ταξίδι στην πραγματικότητα με όπλο μας τη φαντασία, να προσεγγίσουμε πτυχές της καθημερινής ζωής, να μελετήσουμε μέσα από τη στάση των ηρώων μας πανανθρώπινες αξίες, να προβληματιστούμε για τις καταστάσεις που μας περιβάλλουν και κυρίως να ζήσουμε τη μαγεία του θεάτρου μέσα από κλίμα συνεργασίας, εξάρτησης αλλά και έκφρασης της ατομικότητας του καθενός από τα μέλη της ομάδας μας.

Οι δραστηριότητες μας αρκετές για την πρώτη χρονιά?

Α) Επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα Λασκαρίδη και παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ»  Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να γνωρίσουν τεχνικές σχετικά με τη δραματοποίηση ενός λογοτεχνικού κειμένου και μάλιστα εφάρμοσαν τις τεχνικές αυτές στο κείμενο της Έλλης Αλεξίου «Κι όμως ο μπαμπάς δεν ερχόταν» που είχαν επιλέξει οι ίδιοι. Ό,τι μάθαμε μας βοήθησε στη συνέχεια?.

Β) Παρακολουθήσαμε την εφηβική θεατρική παράσταση ??Μια Μικρή Χώρα?? (Το ασυνόδευτο) του Α. Φλουράκη στο θέατρο SKROW. Η παράσταση έριξε ένα άλλο φως και καυτηρίασε το θέμα των προσφύγων στην Ελλάδα ενώ η συζήτησή μας με τους συντελεστές στο τέλος βοήθησε τα παιδιά να γνωρίσουν καλύτερα το χώρο του θεάτρου.

Γ) Ανεβάσαμε 2 θεατρικά έργα. Το πρώτο τα Χριστούγεννα βασισμένο στο έργο της Ελένης Παπαπαστόλου «ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ». Το έργο διασκευάστηκε από εμένα με τη βοήθεια της κας Δημητριάδη ώστε να καλύψει όλα τα παιδιά της ομάδας. Ασχοληθήκαμε με το πρόβλημα του πολέμου, της κακομεταχείρησης και της φτώχειας των παιδιών σε όλο τον κόσμο.

Το β? έργο ανέβηκε στη γιορτή της 25ης Μαρτίου και βασίστηκε στο έργο «Η ΔΕΣΠΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΕΜΟ» του Γιώργου Ι. Αλεξανδρή, σε διασκευή δική μου ώστε να καλύψει πάλι περισσότερους ρόλους και να αυξήσει τη διάρκεια του.

Και στις 2 παραστάσεις η συμμετοχή των παιδιών ήταν ενθουσιώδης, οι προτάσεις τους πραγματικά καινοτόμες και η βοήθειά τους στα σκηνικά μεγάλη. Πολύτιμη ήταν η βοήθεια της κας Γιαγλάρα στα σκηνικά της γιορτής και το στολισμό της αίθουσας.

Δ) Στο τέλος της σχολικής χρονιάς, σε ελάχιστο χρόνο μετά από επιθυμία των παιδιών που είχαν μείνει στο πρόγραμμα μέχρι το τέλος ετοιμάσαμε μια ταινία μικρού μήκους δραματοποιώντας το διήγημα του Μένη Κουμανταρέα «ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ». Ερασιτεχνική η προσπάθειά μας, σίγουρα έχει πολλές ατέλειες μιας και ο χρόνος για τις εξετάσεις πίεζε όμως και τα λάθη είναι καλοδεχούμενα γιατί θα μας βοηθήσουμε να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον.

Ε) Για να χαλαρώσουμε στο τέλος της χρονιάς οργανώσαμε επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος όπου περιηγηθήκαμε στις σύγχρονες εγκαταστάσεις, είδαμε τη βιβλιοθήκη, τις εκθέσεις ζωγραφικής και μακέτας που φιλοξενούνται στο χώρο, παίξαμε και χαρήκαμε όλοι.

Ελπίζω η ομάδα μας να συσταθεί και του χρόνου?? Ακολουθούν φωτογραφίες των δραστηριοτήτων μας, η ταινία που γυρίσαμε και σχόλια κάποιων μαθητών της ομάδας.

Είμαι υπερήφανη για την ομάδα μας. Μπορεί η κούραση και η ευθύνη να ήταν μεγάλες, τα δώρα που αποκομίσαμε όμως όλοι μας ήταν ανέλπιστα πολύτιμα?

Χριστούγεννα

xristougena theatro1

xristougena theatro

25η Μαρτίου

25h martiou theatro1

25h martiou theatro

Θεατρική επίσκεψη

theatro

Γραφείο Ευρέσεως Εργασίας (μικρού μήκους ταινία)

Η Υπεύθυνη του προγράμματος,

Βασιλική Φανουράκη

Από το 2005 λειτουργεί στο σχολείο μας το Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Παραδοσιακών Χορών" με υπεύθυνο τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής κο Παπαδιώτη. Οι μαθητές έρχονται σε επαφή με παραδοσιακούς χορούς από όλα τα μέρη της Ελλάδας και τους οποίους παρουσιάζουν τακτικά σε εκδηλώσεις του σχολείου μας αποσπώντας πάντα θερμά χειροκροτήματα.

Το σχολικό έτος 2014-2015 λειτούργησε το Πρόγραμμα "Πνευματική Άθληση και Πολιτισμός μέσα από το Σκάκι", με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Πρασίνου. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις τεχνικές και τις στρατηγικές του σκακιού, γνώρισαν το πανάρχαιο αυτό άθλημα, ανέπτυξαν ομαδικό πνεύμα, εξάσκησαν τη μνήμη τους και τη σκέψη τους, συμμετείχαν σε σχολικούς αγώνες.

Το σχολικό έτος 2013-2014 λειτούργησε το Πρόγραμμα "Κόσμημα" με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Μολνάρ. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με το χειροποίητο κόσμημα. Έμαθαν την ιστορία και τη σημασία του κοσμήματος, κατασκεύασαν οι ίδιοι κοσμήματα με διάφορες τεχνικές. Επιπλέον, τους δόθηκε η δυνατότητα να απασχοληθούν με ευχάριστο και δημιουργικό τρόπο στον ελεύθερο χρόνο τους.