Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2016 ? 2017 στο σχολείο μας υλοποιούνται τα παρακάτω εκπαιδευτικά προγράμματα. Διαβάσετε το περιεχόμενο κάθε προγράμματος στις σύντομες περιλήψεις που ακολουθούν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1: Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Μικροί ηθοποιοί δημιουργούν στο 17ο». ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΤΕΧΝΗ, Η ΜΟΥΣΙΚΗ, ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ? Θα θέλατε να γνωρίσετε το μαγικό κόσμο του θεατρικού παιχνιδιού και της προετοιμασίας μιας παράστασης? Τι θα λέγατε αν στήναμε μια καλλιτεχνική, θεατρική ομάδα στο σχολείο μας? Μια ομάδα που φιλοδοξούμε να εμπλουτίσει με μικρά ή μεγάλα καλλιτεχνικά ?events? τη σχολική ζωή μας και να μετατρέψει αυτό το πρόγραμμα σε ώρες δημιουργίας, έκφρασης αλλά πάνω απ' όλα διασκέδασης και χαράς. Και γιατί όχι? Στο τέλος μπορεί να καταφέρουμε ν' ανεβάσουμε και κάποιο αγγλικό έργο......!!! Όσοι πιστοί επικοινωνήστε με την κυρία Φανουράκη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2: Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ελλάδα ?Ευρώπη με όχημα την τέχνη». Το πρόγραμμα περιλαμβάνει στοιχεία ελληνικού και ευρωπαϊκού πολιτισμού, έργα τέχνης, μνημεία πολιτιστικής κληρονομιάς Unesco, μουσική, διατροφικές συνήθειες, ήθη και έθιμα των ευρωπαϊκών λαών. Οι συναντήσεις και η πρακτική άσκηση θα γίνονται στο χώρο του σχολείου, μετά τη λήξη των μαθημάτων και οι εργασίες στον προσωπικό χώρο των μαθητών. Ημέρα διεξαγωγής: Τρίτη. Συντονίστρια προγράμματος: Μαστορόπουλου Γεωργία. Βοηθοί προγράμματος: Μολνάρ Χριστίνα, Κοντούλης Νικόλαος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3: Εικαστικό πρόγραμμα με τίτλο «Ζωγραφίζοντας τους μήνες». Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές, χρησιμοποιώντας τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους , να αποτυπώσουν στον καμβά καθέναν από τους δώδεκα μήνες του έτους, δημιουργώντας μια ξεχωριστή συλλογή έργων, η οποία και θα κοσμεί πλέον το σχολείο μας. Συντονιστής προγράμματος: Παπαγιάννης Ευάγγελος.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 4: Περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τίτλο «Ομορφαίνοντας την αυλή μας ? Ο λαχανόκηπος του 17ου». Σε ενδιαφέρει να κάνεις πιο όμορφο το σχολείο σου; Πιστεύεις ότι έχει αξία η σωστή διατροφή; Απολαμβάνεις τις χειρωνακτικές εργασίες; Το συγκεκριμένο πρόγραμμα θα σου δώσει τη δυνατότητα όχι μόνο να περιποιηθείς το χώρο που περνάς καθημερινά ένα μεγάλο μέρος της ημέρας σου, αλλά και να γίνεις ένας μικρός αγρότης, καλλιεργώντας φρούτα και λαχανικά, απαλλαγμένα από βλαβερά φυτοφάρμακα. Συντονιστής προγράμματος: Κοντούλης Νικόλαος. Βοηθοί προγράμματος: Πανουσοπούλου Κυριακή, Δημητριάδη Αικατερίνη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 5: Πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Χορεύοντας τις μνήμες ? Αλησμόνητες πατρίδες». Ένας λαός γνωρίζει βαθύτερα την ιστορία του όταν, πέρα από τα ιστορικά γεγονότα, μαθαίνει τα έθιμα και τις παραδόσεις του. Μνήμες, ήχοι και χοροί από τις πατρίδες που χάθηκαν, αλλά δεν ξεχάστηκαν, αποτελούν το αντικείμενο του φετινού προγράμματος, ξαναζωντανεύοντας το ιστορικό και πολιτισμικό παρελθόν του Ελληνισμού, βιώνοντας το σπαραγμό της προσφυγιάς, με αφορμή και τις δύσκολες καταστάσεις που τόσοι συνάνθρωποι γύρω μας βιώνουν. Συντονιστής προγράμματος: Παπαδιώτης Νικόλαος. Βοηθός προγράμματος: Δημητριάδη Αικατερίνη.