Συνδεδεμένοι χρήστες

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ευχόμαστε καλή αρχή για την σχολική χρονιά 2016-17!

Το πρόγραμμα «ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ στις Συνήθειες Υγείας μας» βρίσκεται στην τελική Ε? Φάση υλοποίησής του σε 6 Σχολεία Παρέμβασης στην Αττική και σε 3 Σχολεία Ομάδες Ελέγχου. Η συντονιστική ομάδα του προγράμματος αποτελείται από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο και το πρόγραμμα προώθησης υγείας ΠΑΙΔΕΙΑΤΡΟΦΗ με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας (Αριθ. Πρωτ. Φ13.1/7092/Δ2) και την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των εφήβων στη συνειδητή υιοθέτηση Συνηθειών Υγείας, μέσω βιωματικών εμπειριών και μέσω των μηνυμάτων που αποφασίζουν να εκφράσουν σε μορφή τέχνης.

Δεδομένης της προέκτασης του προγράμματος εντός του καλοκαιριού, η Συντονιστική Ομάδα του ΚΑΡΕ- ΚΑΡΕ, αποφάσισε να διανέμει τα ερωτηματολόγια της ολοκλήρωσης του προγράμματος την εβδομάδα 26 έως 29 Σεπτεμβρίου, τα οποία θα απαντηθούν απευθείας από τους μαθητές εντός του σχολικού ωραρίου, σχετικά με τις διατροφικές τους συνήθειες και τα επίπεδα φυσικής δραστηριότητάς τους, για τα οποία έχετε δώσει την έγκριση σας.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλες τις ομάδες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και έχουν ολοκληρώσει τα γυρίσματα των ταινιών τους. Συνολικά μέχρι σήμερα έχουν δημιουργηθεί 18 ταινίες, ενώ η πρεμιέρα προβολής τους έχει προγραμματιστεί για την Κυριακή 16 Οκτωβρίου, στις 11.00, στον κινηματογράφο Village Φαλήρου όπου και θα γίνει η τελετή βράβευσης των τριών καλύτερων ταινιών από την κριτική μας επιτροπή, καθώς και η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της μελέτης μας. Στην εκδήλωση είναι καλεσμένες όλοι οι μαθητές των Γυμνασίων που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.

Σε κάθε περίπτωση είναι απαραίτητη η εγγραφή όσων προσέλθουν στο ακόλουθο λινκ goo.gl/Ykk1YF .

Μετά την εκδήλωση βράβευσης όλες οι ταινίες θα αναρτηθούν στην πλατφόρμα μας www.kare-kare.gr όπου και προγραμματίζουμε τη διεξαγωγή ψηφοφορίας από το κοινό, ώστε να αναδειχτούν οι καλύτερες ταινίες για το Βραβείο Κοινού καθώς και διοργάνωση διαγωνισμών μέσω της σελίδας μας στο Facebook (ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ Κοινότητα).

Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας,

Η Συντονιστική Ομάδα του ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ