Στις 9 Οκτωβρίου 2015, οι μαθητές της Α τάξης Γυμνασίου επισκέφτηκαν τον Βοτανικό Κήπο Διομήδους στο Χαϊδάρι ώστε να ενημερωθούν για τον σκοπό και το ιστορικό δημιουργίας του κήπου, για να γνωρίσουν από κοντά ιστορικά, φαρμακευτικά και οικονομικά φυτά που περιλαμβάνονται στο κήπο και να έρθουν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον.

Επιπλέον, οι μαθητές της Α Γυμνασίου συμμετείχαν στο Φεστιβάλ Φρούτων και Λαχανικών του ΙΕΚ ΕΤΟΙLE στον Νέο Κόσμο με στόχο να ενημερωθούν από ειδικό διατροφολόγο για την αξία των φρούτων και των λαχανικών στη διατροφή των ανθρώπων και για να συμμετέχουν σε εργαστήρια παρασκευής υγιεινών γευμάτων.

Στις 25 Ιανουαρίου 2016, οι μαθητές της Γ τάξης Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο στα πλαίσια του μαθήματος του Επαγγελματικού Προσανατολισμού με στόχο να έρθουν σε επαφή με έναν πανεπιστημιακό χώρο, να ενημερωθούν για επαγγέλματα που σχετίζονται με το περιβάλλον και τη διατροφή, να γνωρίσουν τους εργαστηριακούς χώρους του πανεπιστήμιου.

Την Δευτέρα 11 Απριλίου 2015 οι μαθητές της Α Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Άλσος της πόλης μας και συμμετείχαν σε οργανωμένες δράσεις με θέμα τις συνήθειες Υγείας. Οι δράσεις ήταν Νερό και Πειράματα, Άθληση, Καλλιέργεια Τροφής, Δημιουργική έκφαση με Ζωγραφική και Φωτογραφία, Μαγειρική με παρασκευή μπάρας δημητριακών, Ανακύκλωση Υλικών και επίσκεψη στο "Πράσινο Σπίτι" του Δήμου Περιστερίου και τέλος, Φρουτο-Σκυταλοδρομίες. Οι δράσεις σχεδιάστηκαν και υλοποιηθηκαν σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, με την Ομάδα ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ καθώς και με τον Δήμο Περιστερίου και τα τμήματα ΚΕΠ Υγείας και Τμήμα Καθαριότητας.

Την ίδια μέρα οι μαθητές της Β Γυμνασίου επισκέφτηκαν τον πολυχώρο Αθηναϊς και παρακολούθηκαν την έκθεση "Οδύσσεια, Αρμονικές χαράξεις". Την μουσειολογική επιμέλεια είχε ο Μιχαήλ Ρωμανού και εκτέθηκαν έργα της αρχιτέκτονος μηχανικού του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου Παγώνας Κανέλλου, εμπνευσμένα από την ελληνική μυθολογία και συγκεκριμένα από την Οδύσσεια.

Τέλος, την ίδια μέρα, η Γ Γυμνασίου επισκέφτηκε τον Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων και το Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου όπου ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου,ακολοούθησαν τη γραμμή παραγωγής του φωταερίου, θαύμασαν το μηχανολογικό εξοπλισμό και τα παλαιά μηχανήματα, ανακάλυψαν το ρόλο των επιχειρηματιών και των εργαζομένων του εργοστασίου, γνώρισαν τις συνθήκες εργασίας και εξοικειώθηκαν με έννοιες όπως η βιομηχανική κληρονομιά και αρχαιολογία.

Στις 15 Απριλίου, όλοι οι μαθητές του σχολείου μας θα συμμετέχουν σε μονoήμερη εκδρομή στο Ναύπλιο, όπου θα περιηγηθούν στην παλιά πόλη, θα θαυμάσουν τα ιστορικά κτήρια της πόλης και θα επισκεφτούν τον ιστορικό χώρο του Παλαμηδίου.