Την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου 2016 προγραμματίστηκαν εκπαιδευτικές επισκέψεις για όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Η Α τάξη επισκέφτηκε το Βοτανικό Κήπο Διομήδου στο Χαΐδάρι και γνώρισε από κοντά την ιστορία, την μυθολογία και την αξία ορισμένων φυτών που ευδοκιμούν στον ελληνικό περιβάλλον.

votanikos

Η Β τάξη επισκέφτηκε το πάρκο περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης Τρίτση και ξεναγήθηκε από την Ορνιθολογική Εταιρεία. Οι μαθητές με φύλλα εργασίας μελέτησαν τα φυτά και τα πουλιά του πάρκου.

Τα τμήματα Γ1, Γ3 επισκέφτηκαν το Ιστορικό Αρχείο της Τράπεζας της Ελλάδος. Διαθέσιμες φωτογραφίες εδώ.

Τα τμήματα Γ2, Γ4 επίσκεφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο κτίριο της Βουλής και είχαν την ευκαιρία να μάθουν για την ιστορία του κτιρίου, το πολίτευμα της χώρας μας. Διαθέσιμες φωτογραφίες εδώ.

Την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2016 το σχολείο μας πραγματοποίησε τις εξής εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Α) Το Ίδρυμα Αικατερίνη Λασκαρίδη στην Ακτή Μουτσοπούλου επισκέφτηκαν τα τμήματα:

1. Α3 και Α4 για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Η ΞΕΝΙΑ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΑΦΗΓΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ"

2. Β1 και Β4 για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤ? ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΙ;"

3. Γ2 και Γ4 για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα "ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΗ ΚΡΙΣΗ"σε συνεργασία με τους Γιατρούς του Κόσμου.

laskaridi

Β) Τα τμήματα Β2, Β3 επισκέφτηκαν το αθλητικό Κέντρο της ομάδας του Ατρομήτου. Ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της ομάδας (φυσικοθεραπευτήριο, πισίνα κτλ), είδαν από κοντά τις συνθήκες προετοιμασίας των ποδοσφαιριστών, αλλά ταυτόχρονα μίλησαν και πήραν συνέντευξη από τους ποδοσφαιριστές στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος «Atromitos School Day».

collageatrom

Γ) Τα τμήματα Α1, Α2, και Γ1, Γ3 επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Νιάρχος, το οποίο είναι ένας πολυλειτουργικός και περιβάλλοντικά βιώσιμος χώρος παιδείας, πολιτισμού και ψυχαγωγίας, ο οποίος θα στεγάσει σύντομα την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και την Εθνική Λυρική Σκηνή.

Την Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 τα τμήματα Α1 και Α3 επισκέφτηκαν τους μύλους Λούλη - Αγίου Γεωργίου στο Κερατσίνι. Οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο με την ιστορία του ψωμιού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα, ξεναγήθηκαν στο μουσείο ψωμιού, είδαν την μεγαλύτερη συλλογή με σφραγίδες για πρόσφορο που υπάρχει και ξεναγήθηκαν και στους σύγχρονους χώρους παραγωγής αλευριού. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας.

Σας παραθέτουμε ορισμένες φωτογραφίες από την επίσκεψη και μια συνταγή που μας δόθηκε για παρασκευή ψωμιού. Την βιομηχανία Λούλη και το Μουσείο θα επισκεφτούν και οι τάξεις Α2 και Α4 την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου.

Συνταγή για ψωμί:

1,5 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις