Οι μαθητές & οι μαθήτριες του 17ου Γυμνασίου Περιστερίου δημιούργησαν τη δική τους πράσινη γωνιά και το λαχανόκηπό τους με την καθοδήγηση της κας Πανουσοπούλου Κυριακής και τη βοήθεια της κας Ελένης Παρασκευοπούλου.

Όλα αυτά στα πλαίσια του σχεδίου δράσης για το σχολικό έτος 2022-23 με τίτλο: Ομορφαίνω το σχολείο μου. Προστασία και αξιοποίηση σχολικών χώρων.

Επίσης δημιούργησαν ένα όμορφο γκράφιτι στη ΒΔ πλευρά του κτιρίου, με την καθοδήγηση του Ανδρέα Σαμιώτη, γραφίστα και κοινωνικού λειτουργού του 2ου ΚΕΔΑΣΥ Γ Αθήνας.

KHPOS

LAXANOKHPOS

grafiti

Την Παρασκευή 18/10/19 παγκόσμια ημέρα καθαρισμού των ακτών, το σχολείο μας συμμετείχε στον καθαρισμό της παραλίας «Μαρίκες» στη Ραφήνα, με το Β2 τμήμα, στα πλαίσια των δράσεων του «Νοιάζομαι και Δρω», ενός εκπαιδευτικού προγράμματος που υποστηρίζεται από το Ίδρυμα Λαμπράκη. Συμμετείχαν επίσης το 2ο ΕΠΑΛ Ιλίου και το 3ο Γυμνάσιο Αιγάλεω. Καταγράψαμε τα σκουπίδια που μαζέψαμε και συζητήσαμε για τη ρύπανση των θαλασσών και τις συνέπειές της. Διαπιστώσαμε τον τεράστιο όγκο πλαστικού και μιλήσαμε παιδιά, εκπαιδευτικοί και οργανωτές για τη δυνατότητα ανακύκλωσης και μείωσης χρήσης πλαστικού. Τα παιδιά μας το χάρηκαν πάρα πολύ και ήταν τεράστια εμπειρία για το μέλλον τους και την κοινωνική τους συμπεριφορά.

rafina